четверг, 7 февраля 2013 г.

Санктуарій Матері Божої Борецької (Борек Старий)

На одному з пагорбів Старого Борку (на південний схід від Жешова, Польща), який місцеві мешканці називають «Ясна Гора Розарія» стоїть старовинна барочна церква, початок будови якої розпочато у 1684 році. Цей храм було збудовано для чудотворної Ікони Матері Божої, початки культу якої на цьому місці сягають 1418 року. Для розповсюдження культу Богородиці та для опіки над чудотворною Іконою сюди були запрошені домініканці. На фронтоні церкви ми бачимо дві фігури: св.. Домініка та св.. Франциска з Ассізі, а також латинський напис VERITAS – Істина – девіз домініканців, які й донині є стражами цього санктуарія.

Чудотворний образ зображує Пресвяту Діву з Дитиною Ісусом на лівій руці, права рука якої вказує на Нього, наче каже: «ідіть до Ісуса, зробіть все, що він вам скаже!». Пресвята одягнена в червону сукню з покровом бірюзового кольору ззовні і ясно-зеленого з під споду з золотими підкладками, скріплений на шиї брошкою. Ісус в лівій руці тримає книгу, а праву возносить для благословення. Образ оточений ажурною позолоченою рамою. Трохи вище зображений голуб – Святий Дух, а над Ним – Бог Отець. Композиція виражає істину про Єдність Осіб Святої Трійці: Отець дає нам Сина народженого з Марії, через Духа Святого, щоб піднести нас до участі в Божій природі. Зазвичай цей образ закривається іншим, більшім полотном, яке зображує Пресвяту Богородицю, яка подає вервиці св.. Домініку і св.. Катерині Сієнській, які стоять перед Нею на колінах.

Вперше образ був коронований папськими коронами у 15 серпня 1919 році. Це була перша коронація у Вільній Польщі. Доконав цього акту св.. Юзеф Пельчар, який тоді був єпископом Перемишля. Двічі – у 1960 і 1992 році корони було вкрадено, злочинців не знайдено.

На відстані близько 100 метрів від церкви знаходиться чудотворне джерельце. Власне від нього бере початок історія культу Богородиці на цьому місці. Найстаріші документи подають рік 1336 – ця дата визнана датою повстання Санктуарія. До цього чудотворного джерельця приходили люди, тут молились, звідси черпали чудотворну воду. Біля джерельця будували дерев’яні каплички в яких віддавали пошану образам Пресвятої Діви.

Комментариев нет:

Отправить комментарий