четверг, 25 октября 2012 г.

Санктуарій Матері Божої «Джіковської» (Тарнобжег)

Тарнобжег – старовинне місто на правому березі Вісли, недалеко Сандоміру в південній Польщі засноване у 1593 році родиною Тарновських.

Чудотворний «Джіковський» образ представляє Святу Родину під час втечі до Єгипту. Походить він з XVI віку і належить до фламандської школи сакрального мистецтва. Спочатку образ знаходився у часовні фамільного замку родини Тарновських в Джікові, звідси походить назва образу.

На тлі темного інтер'єру, з ясним прямокутником вікна в правому верхньому куті, бачимо постаті Марії з Дитятком і св.. Йосифа. Обличчя Богородиці надзвичайно миле, це обличчя молоденької дівчини. Краса Богородиці достойна та захоплююча. Марія тримає Дитятко, огорнуте у візерунчасту тканину і тричі оперезане жовтим паском. Дитя тримає у лівій руці декілька вишень і квітку троянди – символ розарію. Св. Йосиф в коричневій одежі займає місце в лівій частині образа, позаду Дитятка.

Прямокутник вікна заповнює краєвид. Свята Родина сидить при столі, на якому стоїть посудина з гроном винограду, яблуко, а також три птахи (безумовно – це біблійні символи, але що саме хотів передати нам через них автор образу – трудно домислитись).

Історія культу цього образу почалась під час війни зі шведами, коли люди з місцевих околиць, що з вірою прибігали під захист Богородиці перед цим образом, почали отримувати багато благодатних дарів. Офіційна Церква підтвердила цей куль 11 листопада 1675 року, коли краківський єпископ Андрій Требницький визнав образ чудотворним.

20 травня 1678 року образ було урочисто перенесено до новозбудованого храму Внебовзяття Пресвятої Діви Марії, опіку над яким було довірено домініканцям. Невдовзі монастир почали відвідувати численні паломники і храм отримав статус санктуарія.

Образ був коронований 8 вересня 1904 року, але у 1927 році корони було вкрадено. Друга коронація відбулася у 1933 році, але у 1959 знову дійшло до паплюжної крадіжки. Нарешті, у 1966 році відбулась третя коронація, яку доконав примас Стефан Вишинський.

четверг, 11 октября 2012 г.

Санктуарій Матері Божої Святого Розарію (Чортків)

Серед римо-католицьких святинь на території сучасної України санктуарій у м. Чорткові майже незнаний. Статус Санктуарія храм св. Станіслава отримав не так давно – у 2009 році, після урочистої коронації копії чудотворного образу Пресвятої. І хоча благочестива традиція звершувати паломництва до цього місця ще не закріпилась серед більшості вірників, запрошуємо всіх бажаючих відвідати цей храм.

Перший костел присвячений св. Станіславу єпископу і мученику разом з домініканським монастирем було збудовано у 1619 році. Його фундатором був Станіслав Гольский, який запросив домініканців до Чорткова (храм було присвячено святому покровителю фундатора).

Протягом історії храм відвідували між іншим королі: Ян Казимир, який подарував домініканцям образ Пресвятої Діви, та Ян ІІІ Собеський. Чотирьохсотрічна присутність домініканців в Чорткові перервалась 2 липня 1941 року, коли вісім братів-домініканців було страчено. Триває процес беатифікації цих мучеників.

Сучасний храм – унікальна пам’ятка неоготичної архітектури (Надвіслянська Готика) – було збудовано на місці давнього у 1918 році, за проектом відомого польського архітектора Яна Сас-Зубжицького.

Образ Пресвятої Діви Святого Розарію походить з XV віку і раніше знаходився у Островні біля Вітебська. У 1663 році король Ян Казимир подарував його домініканцям у Чорткові, про що свідчить напис на образі (латиною): «Ян Казимир, король Польщі, був у Чорткові з Чудовним Образом з Островні». Після вигнання домініканців з Чорткова (у 1946 році), образ було перевезено до Варшави, де він знаходиться й зараз, в домініканському монастирі св.. Гіацинта.

19 серпня 2009 року архієпископ Мечислав Мокшицький урочисто коронував копію чудотворного образу папськими коронами, яку зараз вшановують в нашому санктуарії.

Свято Матері Божої Святого Розарію обходимо щороку 7 жовтня, але відвідати це святе місце можна кожного дня. Запрошуємо!